Ekonomi

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda Devir Teslim Töreni

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda etap teslim töreni

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek:

“Türkiye’nin rasyonel temele dönmekten başka çaresi yok”

“Uygulayacağımız maliye politikası ve yapısal reformlarla Merkez Bankası’nın enflasyonla mücadelesine destek olmak temel politikamız olacaktır”

ANKARA – Hazine ve Maliye Bakanlığına atanan Mehmet Şimşek, düzenlenen törenle görevi Nureddin Nebati’den devraldı. Bakan Şimşek, “Önümüzdeki dönemde bu hedefe ulaşmada şeffaflık, tutarlılık, öngörülebilirlik ve uluslararası normlara uyum temel ilkelerimiz olacaktır. Türkiye’nin rasyonel bir yere dönmekten başka çaresi yok.”

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Atanma Kararı ile 29 Ağustos 2007 ile 1 Mayıs 2009 tarihleri ​​arasında bakan olarak görev yapan Mehmet Şimşek, Nureddin Nebati’nin yerine Hazine ve Maliye Bakanlığı’na atandı. Şimşek, 65’inci Hükümetin görevden alındığı 10 Temmuz 2018’de bakanlığın Dikmen yerleşkesinde düzenlenen devir teslim töreninin ardından ilk kez ekonomiden sorumlu olarak göreve başladı. Törende bir konuşma yapan Nureddin Nebati, “Cumhurbaşkanımızın onayı ile görevimi çok değerli arkadaşımız Mehmet Şimşek’e devretme safhasındayız. Öncelikle Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı sunuyorum. ülkemiz ve dünya için kritik bir dönemde bana inanmış ve bu görevi teslim etmiş olan, bunu iyi bir şekilde yerine getirebilmek için değerli çalışma arkadaşlarımla gece gündüz demeden hiçbir zorluktan yılmadan çalışmaya devam ettim. Attığımız her adım, milletimizin ortak çıkarları doğrultusunda ve bu makamın getirdiği büyük sorumluluk duygusuyla atılmış bir adımdır.Tam bağımsız,güçlü ve büyük Türkiye Bizim için en değerli şeyin her şeyden değerli olduğu inancıyla ilerlerken. bu gayrete milletimizle omuz omuza görev bilinciyle yaklaşmak ve en ufak bir ihmal etmeden hizmete devam etmektir.

Bakan Mehmet Şimşek burada yaptığı konuşmada mevcut hükümetin temel amacının toplumsal refahı artırmak olduğunu belirterek, “Önümüzdeki dönemde bu hedefe ulaşmada şeffaflık, tutarlılık, öngörülebilirlik ve uluslararası normlara uyum temel ilkelerimiz olacaktır. Türkiye’nin rasyonel bir temele dönmekten başka çaresi yok.Kurallara dayalı, öngörülebilir bir Türkiye ekonomisi, arzulanan refaha ulaşmanın anahtarı olacaktır. Küresel zorlukların ve jeopolitik gerilimlerin arttığı bir konjonktürde kurumsal kalitemizi ve kapasitemizi güçlendirerek makro finansal istikrarı ön planda tutacağız.”

Orta Vadeli Programa vakit kaybetmeden başlayacaklarını ifade eden Bakan Şimşek, “Sürdürülebilir yüksek büyüme için mali disiplini tesis etmek ve fiyat istikrarını sağlamak temel hedefimiz olacak. Orta vadede enflasyonu yeniden tek haneli rakamlara indirmek, artan her alanda öngörülebilirlik, cari açığı azaltacak yapısal dönüşümün hızlandırılması, “Ülkemiz için hayati önem taşıyor. Uygulanacak maliye politikası ve yapısal reformlarla Merkez Bankası’nın enflasyonla mücadelesine destek olmak temel politikamız olacaktır. Bu öncelikler çerçevesinde ilgili bakanlık ve kurumlarla koordineli olarak çalışmalarımızı yürüteceğiz” dedi.

Nebati ve Şimşek’in birbirlerine çiçek takdim etmesiyle tören sona erdi.

kiziltepehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu