Ekonomi

Novo Nordisk hisseleri fiyat hedefinin yükseltilmesi ve FDA etiketinin genişletilmesiyle yükseldi

Pazartesi günü, Novo Nordisk (NOVOB:DC) (NYSE: NVO) TD Cowen’dan Outperform notunu korurken, bir önceki DKK925.00’dan DKK1,054.00’lık yeni bir hisse fiyat hedefi aldı. Bu ayarlama, ilaç şirketinin Wegovy ilacı için genişletilmiş bir etiketin yakın zamanda FDA tarafından onaylanmasının ardından geldi.

Etiket artık ilacın SELECT çalışmasında gösterildiği gibi hem obezite hem de kardiyovasküler hastalığı (KVH) olan bireylerde kardiyovasküler (KV) riski azaltma kabiliyetini içeriyor.

Novo Nordisk geçtiğimiz hafta FDA’nın Wegovy’nin etiket genişletmesini onayladığını duyurdu. Bu karar, kardiyovasküler ölüm, ölümcül olmayan kalp krizi veya ölümcül olmayan felç gibi majör advers kardiyovasküler olaylarda (MACE) %20 azalma gösteren SELECT kardiyovasküler sonuçlar çalışmasının sonuçlarına dayanmaktadır. Çalışmaya aşırı kilolu veya obezite sorunu olan ve aynı zamanda KVH’si bulunan yetişkinler dahil edilmiştir.

SELECT çalışmasının bulguları, MACE riskindeki azalmanın farklı yaşlar, cinsiyetler, ırklar, etnik kökenler, vücut kitle indeksleri ve böbrek fonksiyon bozukluğu seviyeleri dahil olmak üzere çeşitli alt gruplar arasında tutarlı olduğunu göstermiştir.

Ayrıca, güncellenmiş etiket, her ikisi de plaseboya kıyasla kardiyovasküler ölüm riskinde %15’lik bir azalma ve herhangi bir nedenden ölüm riskinde %19’luk bir azalma olduğunu ortaya koyan verileri içermektedir.

Wegovy için genişletilmiş etiket ayrıca SELECT çalışmasından elde edilen diğer klinik verileri de içermektedir. İlacın yeni endikasyonunun aynı kategorideki bir diğer tedavi olan Zepbound’a karşı rekabet avantajı sağlaması bekleniyor. Novo Nordisk ayrıca Avrupa Birliği’nde de benzer bir etiket genişletme arayışında olup, kararın 2024 yılında alınması beklenmektedir.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haber-karaburun.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu