Haber

Kaymakamlık, şehir dışında sınava giren öğrencilerin masraflarını karşılamadı.

Evrim Denizi

DİYARBAKIR – Yüksek Öğrenim Kurumları Sınavına (YKS) Diyarbakır’dan yoğun başvuru nedeniyle 35 bin öğrencinin sınav yerleri başka illere gitti. İtirazlar üzerine ÖSYM, ikamet ettikleri il dışında sınava girecek öğrenci ve refakatçilerinin tüm masraflarını karşılayacağını açıkladı. Verilen sözlere rağmen öğrencilerin sadece ulaşım ihtiyaçlarını karşıladıkları öğrenildi.

Diyarbakır Eğitim Sen 1 Nolu Şube Eşbaşkanı Zülküf Güneş, 17-18 Haziran tarihlerinde yapılan sınav sonrasında sadece ulaşım masraflarını karşılayabilen öğrencilerin iade için gittikleri Kaymakamlıklardan alındığını söyledi. , “Öğrenciler ikamet ettikleri yerdeki kaymakamlıklara başvurmalarına rağmen ulaşım dışında bir şey yapmadılar. İhtiyaçları karşılanmadı” dedi.

Zülküf Güneş

‘ÖĞRENCİLER İÇİN SADECE ULAŞIM GİDERLERİ’

Diyarbakır’dan yaklaşık 35 bin öğrencinin il dışında sınava girdiğini belirten Güneş, öğrencilerin mağdur olduğunu belirterek, şöyle devam etti: Adaylar kendi ikametgahlarının bulunduğu Kaymakamlıklara başvurarak, “Sınav sonrası yapılan masrafların iadesini talep etmelerine rağmen sadece ulaşım giderleri karşılandı. Kendi imkânlarıyla otel veya pansiyonlarda kalan kişiler fatura ile Kaymakamlığa gittiklerinde bu geri ödemelerin yapılmayacağını, sadece ulaşımın karşılanacağını belirttiler.”

‘HÜKÜMET DOĞRU BİLGİ VERMEDİ’

Faturalarını ödemek için Kaymakamlığa giden öğrencilere “Neden KYK yurtlarında kalmadınız” denildiğini kaydeden Güneş, bu öğrencilerin kayıt olduklarında Kaymakamlık tarafından bilgilendirilmediğini de belirtti.
Güneş, Kaymakamlıkların öğrencilere “Sadece KYK yurtlarında kalanların ihtiyaçlarını karşılıyoruz” açıklamasının öğrenciler ve aileleri için büyük bir ekonomik sorun yaratacağını söyledi. Bu uygulamanın en başından beri yanlış olduğunu dile getiren Güneş, şöyle devam etti: “Bu öğrencilerin çoğu ailelerinden biriyle sınav yerine gitti. Bu insanların ulaşım ihtiyaçları karşılandı ama bu insanlar gittikleri şehirde yemek yediler. Şehir içinde ulaşım için araçları kullandılar. Kalmak için bir pansiyon veya otel için para ödediler. Bu masraflar velilere ve öğrencilere zarar veriyor. Şimdi para iadesi yok.”

‘GİDERLER ÖĞRENCİLERE ZAFER KAZANDIRDI’

Bu öğrencilerin deprem mağduru olduğunu hatırlatan Güneş, “Deprem nedeniyle sınava yeterince hazırlanamayan ve kendi ili dışında farklı bir yerde sınava giren bu öğrenciler mağduriyetlerini ikiye katladı. Şimdi bu masraflar hem öğrencilere hem de ailelerine zarar verdi. Öğrenciler ilk etapta karşılayacakları dile getirilen masrafları karşılamayarak kandırıldılar. ÖSYM bu öğrencileri Kaymakamlıklara yönlendirdi ancak KYK yurdunda kalmak üzere şehir dışından sınava girecek öğrenciler hakkında bilgi verilmedi. Şimdi bu öğrenciler üstüne bir de bu konuda yük oldular.”

‘ÖĞRENCİ’ MAĞDURLARI GÖRÜŞÜLMESİ GEREKİYOR’

Mağdur öğrenciler için gerekli tüm girişimleri yapacaklarını belirten Zülküf Güneş, ÖSYM’den yapılan açıklamaya istinaden bu öğrencilerin tüm masraflarının karşılanması gerektiğini belirtti.

ÖSYM’den yapılan açıklamada, “İkametgahları dışında farklı bir sınav merkezine atanan adaylarımızın ulaşım ve barınma ihtiyaçları, Valilikler ve Kaymakamlıklar aracılığıyla yapılacak başvurularla AFAD koordinasyonunda karşılanacak. öncelikle KYK yurtları fırsattan yararlanabilecek” dedi.

Ulaşım ve konaklama desteği için başvuran adayların 1-2 Haziran ortasında Valilik ve Kaymakamlıklara şahsen başvurularını yapmaları istendi.

haber-bayramic.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu