Ekonomi

Dünya Bankası’ndan Ortadoğu uyarısı

Dünya Bankası Başkanı Ajay Banga, Ortadoğu’da devam eden çatışmaların sona ermesi ve barışa ulaşmanın zaman alacağını belirtti.

CNBC’ye konuşan Banga, İsrail ile Hamas arasındaki çatışmaların bölgesel işbirliğini zorlaştırdığını belirtti. Banga, devam eden çatışmaların sadece Orta Doğu’da değil, enerji sektörü başta olmak üzere küresel ekonomide de yaygın etkileri olacağını belirtti. Petrol fiyatları, çatışmaların başladığı 2 hafta öncesinden bu yana arz kaygıları nedeniyle yükseliş eğiliminde.

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle gıda fiyatlarının arttığını belirten Banga, son gelişmelerin yeni bir tehlike oluşturmasından endişe duyduğunu ifade etti.

Banga, dün Riyad’da düzenlenen bir etkinlikte yaptığı konuşmada, şu anda dünya ekonomisi için en büyük riskin jeopolitik risk olduğunu belirtti.

Banga’nın bu açıklamaları IMF Lideri Kristalina Georgieva’nın açıklamalarının ardından geldi. IMF Lideri, İsrail-Hamas çatışmasının zaten kasvetli olan ekonomik görünümün üzerinde kara bulutlar oluşturduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu