Haber

Güney Afrika’nın iktidar partisi, Başkan Ramaphosa’nın görevde kalmasını destekliyor

Güney Afrika Cumhuriyeti’nde iktidar partisi olan Afrika Ulusal Kongresi (ANC), anayasayı ihlal ettiği gerekçesiyle görevden alınması talep edilen Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa’ya destek kararı aldı.

Başkan Ramaphosa, görevindeyken özel bir çiftlik işlettiği gerekçesiyle anayasayı ihlal etmekle suçlanıyor, bu çiftliğin 2020’deki soygununu kolluk kuvvetlerine bildirmedi, soygunda çalınan paranın kaynağı bilinmiyordu, ve çiftliği savunmak için resmi bir savunma grubu atadı.

Muhalefet cephesi, Başkan Ramaphosa’nın anayasayı ihlal ettiği gerekçesiyle görevden alınmasını talep ediyor.

1994’ten beri iktidarda olan ANC’nin Ulusal Yürütme Komitesi, Ramaphosa’nın durumunu görüşmek üzere bugün Johannesburg’da toplandı.

ANC Genel Sekreter Vekili Paul Mashatile, toplantının ardından yaptığı açıklamada, partinin Başkan Ramaphosa’nın görevde kalmasını desteklemeye karar verdiğini söyledi.

Ramaphosa, Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu

Hakkındaki suçlamaları reddeden Ramaphosa, anayasayı ihlal ettiğine dair soruşturma raporunun incelenmesi için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

Başkan, bu çiftlik soygunu sırasında Afrika Birliği toplantısı için Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da bulunduğunu, resmi korucuların yasa dışı yollardan atanmadığını, kendisinin de bu çiftlik işinden bir kazanç elde etmediğini ileri sürüyor. .

çiftlik soygunu

2020 yılında Limpopo eyaletindeki Ramaphosa ile ilgili bir bufalo çiftliğinden bir grup soyguncu tarafından 500.000 ila 4 milyon dolar çalındı.

Çiftlikten çalınan paranın miktarı ve kaynağı hiçbir zaman resmi olarak açıklanmadı. Bu durum çalınan paraların kayıtsız olduğu tezlerini de beraberinde getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu