Haber

Cinayeti küçük kızının üzerine atan babaya ‘haksız tahrik’ indirimiyle 18 yıl hapis

Bursa’da yüksek sesli müzik dinlediği için çıkan kavgada Zeki Özezen’i (30) tabancayla vurarak öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan Kıral Dalkıran (34), ‘kasten öldürme’ suçundan yargılandı. Suçu o sırada 14 yaşında olan kızı Ç.D.’ye yükleyen Dalkıran, önce müebbet, ardından ‘haksız tahrik’ suçundan indirilerek 18 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, Ç.D. hakkında ceza verilmesine yer olmadığına karar verdi.

Olay, Mayıs 2021’de Mustafakemalpaşa semtinde meydana geldi. Zeki Özezen’in bildirdiğine göre, yüksek sesli müzik dinleyen komşusu Kral Dalkıran’ın sesi kısmak için önce tartışma, ardından arbede çıktı. Çıkan arbedede tabancayla vurulan Özezen kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Firar eden Kral Dalkıran, polis tarafından yakalandı. Dalkıran, ifadesinde kızı Ç.D. Zeki Özezen’i vurdu. Gözaltına alınan Ç.D., sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklandı, babası Kıral Dalkıran ise serbest bırakıldı.

CEZAEVİNDEN SAVCIYA YAZDIÇ.D.’YE MEKTUP cezaevindeyken Mustafakemalpaşa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazı yazdı. CD. Mektubunda, “Zeki Özezen’i ben değil babam öldürdü. Küçük olduğum için küçük bir ceza alacağımı söylediler ve hatanın sorumluluğunu benim almamı istediler. Oyun alanı olduğunu söylediler. Cezaevinde ve burada oynayabiliyorum. Kabul ettim. Benim bir suçum yok.” Bunun üzerine olaydan 4 gün sonra tekrar gözaltına alınan Kıral Dalkıran, kızı Ç.D. Serbest bırakılarak annesine teslim edildi. Sesini kısmamı istedi. Ben de geri çevirdim. Sonra markete gittim. Döndüğümde kızım Ç.D. Zeki’yi tabancayla vurmuştu. Onu ben vurmadım. Ben masumum’ dedi. Tanıklar olaydan sonra Dalkıran’ın elinde tabanca gördüklerini söylediler. Kıral Dalkıran sonraki duruşmalarda da ifadesini tekrarlayarak suçsuzluğunu savundu. Kıral Dalkıran, karar duruşmasında hakim karşısına çıktı. Duruşmada , bilirkişi raporuna göre maktullere yönelik kurşunlar incelendiğinde müşteki avukatı silah kullanmanın beceri gerektirdiğini bu nedenle Ç.D.’nin olayı gerçekleştirmesinin mümkün olmadığını belirtti. Bazı görgü tanıklarının olayı gerçekleştirenin Kıral Dalkıran olduğunu gördüklerini ifade etmesi üzerine avukat, Ç.D.’nin ailesinin baskısıyla suçu üstlendiğini ancak tutuklandıktan sonra cezaevinden bir yazı yazarak suçunu işlediğini ifade etti. Babasının suçu işlediğini ve Kıral Dalkıran’ın herhangi bir indirim yapılmadan cezalandırılmasını talep eden sanık avukatı, müvekkilinin hurdacı olduğunu ve atıcılık konusunda usta olmadığını belirtti. TANIKLARIN ZAFERİN YAKINLARI OLDUĞU VE KAZANILMASINI TALEP EDEN Cumhuriyet savcısı, temel mütalaasında, Kıral Dalkıran’ın ‘kasten öldürme’ suçundan müebbet hapis ve tahrik indirimi ile cezalandırılmasını talep etti. Dalkıran’ın “6136 Sayılı Ateşli Silahlar Kanunu’na muhalefet” suçundan cezalandırılmasını isteyen savcı, sanık kızı Ç.D. “suçu üstlenmek” suçundan 2 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Mütalaaya karşı ifadesi sorulan Dalkıran, olayı işleyen kişinin kızı olduğunu öne sürerek, aleyhinde ifade veren tanıkların maktul yakınları olduğunu söyleyerek beraatini istedi.

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, Kral Dalkıran’ı önce ‘kasten öldürme’ suçundan müebbet hapis cezasına çarptırdı, ardından ‘haksız tahrik’ suçundan indirim uygulayarak cezayı 18 yıla indirdi. Sanıkların kızı Ç.D. hakkında cezaya yer olmadığına karar verildi.

haberadalar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu