Haber

Burkina Faso, Nijer’e asker gönderilmesine izin veren yasa tasarısını onayladı

Burkina Faso’da hükümet, Nijer’e asker gönderilmesine izin veren bir yasa tasarısını onayladı.

Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu’nun (ECOWAS) olası bir askeri müdahalesi karşısında hükümetin, Kabine’de Nijer’e asker konuşlandırılmasına izin veren tasarıyı kabul ettiği açıklandı. ).

Tasarının yasalaşması için parlamentodan geçmesi gerekiyor.

Nijer’de askeri yönetime şiddetle karşı çıkan ECOWAS, ilk olarak 10 Ağustos’ta Nijer’de anayasal düzenin sağlanmaması halinde askeri müdahalede bulunacağını açıklamıştı.

ECOWAS ülkeleri genelkurmay liderlerinin 17 Ağustos’ta Gana’nın başkenti Akra’da yaptıkları toplantıda Nijer’e askeri müdahale tarihinin belirlendiği bildirildi.

ECOWAS, askerlerin emir gelir gelmez müdahaleye hazır olduklarını açıkladı ancak bu olası operasyonun ne zaman başlayacağına dair bilgi paylaşmadı.

Askeri yönetimlerin görev başında olduğu Burkina Faso ve Mali, yaptıkları ortak açıklamada, ECOWAS’ın Nijer’deki darbenin seyrini değiştirmek amacıyla planladığı askeri operasyona karşı Nijer’in yanında olduklarını belirtti.

Açıklamada, Nijer’e yapılacak herhangi bir askeri müdahalenin Burkina Faso ve Mali’ye savaş açmak anlamına geleceği uyarısında bulunuldu.

İki ülke, askeri müdahale durumunda Nijer’e “Süper Tucano” tipi savaş uçakları gönderdi.

Nijer, olası bir operasyon durumunda Burkina Faso ve Mali’nin topraklarına girmesine de izin verdi.

Nijer’de darbe

Nijer’de Başkan Muhammed Bazum, 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı unsurları tarafından gözaltına alındı ​​ve o akşam ordu, onun yönetime el koyduğunu duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Abdurrahmane Tchiani, 28 Temmuz’da Ulusal Vatanı Koruma Konseyi (CNSP) olarak adlandırılan geçiş hükümetinin başına geçti.

CNSP, 7 Ağustos’ta Lamine Zeine’i başbakan olarak atadı ve 10 Ağustos’ta asker ve sivillerden oluşan 21 üyeli kabineyi açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu