Teknoloji

Ayın bu fotoğrafını çekmek, tam 2 ay sürdü

Ay’ın bir analemma’sını yakalamak kolay bir iş değil. Analemma nedir diye soranlara, kısaca açıklayalım. Ay’ın Dünya’nın yörüngesinde hareket ederken farklı zamanlarda çekilen fotoğraflarından oluşan montaja analemma deniyor. Bu fotoğraflar genellikle gökyüzündeki cismin bir 8 rakamı çizmesiyle sonuçlanıyor.

Bu görselleri yakalamak için fotoğrafçının Güneş’i ya da Ay’ı, ya da odaklandığı yıldızı, her gün aynı saatte, aynı noktada bir yıl boyunca çekmesi gerekiyor. Yani çok zor bir iş… Ayrıca söz konusu Ay olunca, işler daha da karışıyor. Çünkü Ay her gün gökyüzünde aynı konuma yaklaşık 50 dakika ve 29 saniye daha geç dönüyor, bu yüzden her gün aynı saatte değil, bu gecikmeyi hesaplayarak fotoğraf çekmek şart.

Bu karmaşıklığa rağmen, bir fotoğrafçı Ay’ın gökyüzündeki seyahat ettiği yolu fotoğraflamayı başardı. Sosyal medyadan yayınladığı fotoğraf, Ay’ın iki ay boyunca dünyaya verdiği görüntüyü içeriyor.

Betül Türksoy’un çektiği bu fotoğrafta daha da heyecan verici olan şey, aslında çift bir ay analemma’sını sergiliyor olması. Resim o kadar etkileyici ki, 10 Ekim 2022’de NASA’nın Günün Astronomi Resmi olarak da öne çıktı.

Türksoy, Ay’ın fotoğraflarını 2022’nin Temmuz ve Ağustos aylarında Kayseri’de çekti.

Ay insanları büyülemeye devam ediyor

Türksoy gibi astrofotoğrafçılar, Ay ve yıldızların muhteşem görsellerini sunmaya devam ediyor ve bu Ay’ın çift analemma’sı, 2022’nin Andrew McCarthy tarafından yakalanan “Ay’ın şimdiye kadar en detaylı fotoğrafı” da dahil olmak üzere sergilenen en etkileyici fotoğraflarından biri.

Fotoğrafçının Instagram ve diğer sosyal medya hesaplarında daha fazla çalışmasını görebilirsiniz.

haberosmancik.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu