Haber

Altay Basın Sözcüsü Ahmet Avni Atayol’dan olaylı derbi açıklaması Açıklaması

Spor Toto 1. Lig takımlarından Altay’ın kulüp başkan yardımcısı ve basın sözcüsü Ahmet Avni Atayol, “Kentimizin, ülkemizin hak etmediği bu şiddet kültürünü, ancak hep birlikte ve topyekun mücadele ederek kalkabiliriz.” dedi.

Atayol, yaptığı yazılı açıklamada, 27 Kasım Pazar akşamı Göztepe ile oynadıkları derbi müsabakada kendi tribünlerinden rakip tribüne atılan bir fişekle Göztepe taraftarı Mehmet Çakır’ın, sonrasında alana giren bir taraftarın sopalı akınıyla kalecileri Ozan Evrim Özenç’in yaralandığını hatırlattı.

Bir insanın burnunun kanamasına bile yol açacak her türlü aksiyonu lanetlediklerini bildiren Atayol, şunları kaydetti:

“Derin keder duyduğumuz olaylara dair en gerçek halin itidali korumak ve paydaşlarımızla iş birliği içerisinde hareket etmek olduğunu, olayların tazeliği içerisinde amacını aşan paylaşımlar yapılabileceğini lakin kısa mühlet içerisinde aklıselimin hakim olacağını düşündük. Geçen müddette ne yazık ki kulübümüzün ve topluluğumuzun tümünü maksat alan arka niyetli ve provokasyon maksatlı paylaşımların azalmak yerine arttığını, sistematik ve berbat bir karalama, iftira kampanyasına dönüştüğünü üzülerek gözlemledik. İnfiali arttırmaya yönelik dezenformasyonlar, kulübümüz bileşenlerine ve tüm Altaylılara yönelik şiddet tehditleri, kulübümüzü ve topluluğumuzu toplu olarak töhmet altında bırakarak ziyan vermeye yönelik paylaşımlar giderek artmaktadır.”

Atayol, henüz şüpheli sıfatıyla gözaltında olan kişilerin isim ve adres bilgilerinin teşhir edildiğini belirterek, açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Bu paylaşımları yapanlara ve çoğaltarak yayılmasına neden olanlara hatırlatmak isteriz ki önemli yaptırımları olan bir cürüm işlemektedirler. Hukuksal yaptırımların ötesinde, hatasız tek kişinin bile kılına ziyan geldiğinde taşıyamayacakları bir vicdani yükün altına girmektedirler. Mevzunun vicdani boyutu paylaşım sahiplerine ilişkin olmakla birlikte bu nitelikteki tüm paylaşımlar tüzel boyutta süreç yapılmak üzere Hukuk Heyetimizce kayıt altına alınmakta olup yarından itibaren yargı makamlarına hata duyurularında bulunulacaktır.

Kentimizin, ülkemizin hak etmediği bu şiddet kültürünü lakin daima birlikte ve topyekun uğraş ederek kalkabiliriz. Bu çabanın tüm bileşenleri, kendi yaptıklarını unutmadan, farklı korkularla diğerine saldırmadan, işe öncelikle kendi içerisinden başlamak zorundadır. Kulübümüz, bu yolda içtenlikle yer alan tüm paydaşlarla omuz omuza verecek, her türlü şiddete ‘amasız ve fakatsız hayır’ diyerek üstüne düşeni yapacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu