Teknoloji

Yeni yöntemi açıkladılar… Google’da arama yapmak ücretli olabilir!

Bir rapora göre Google, yapay zeka (AI) tarafından desteklenen “premium” internet arama sonuçları için kullanıcılardan ücret almayı düşünüyor.

Teknoloji devinin, premium abonelik hizmetlerinin bir parçası olarak gelişmiş arama araçlarını dahil etmek de dahil olmak üzere teknolojinin nasıl kullanılacağına dair çeşitli fikirleri araştırdığı söyleniyor.

EK ARAMA İÇERİKLERİ (PREMİUM) ÜCRETLİ OLACAK

Financial Times’a konuşan kaynaklar, Google’ın ana arama motorunun teklifler kapsamında ücretsiz olarak kullanılmaya devam edeceğini, ek içeriğin ise ücret ödeyenlere sunulacağını söyledi.

Rapora göre reklamlar, aboneler için bile arama sonuçlarının yanında görünmeye devam edecek.

Tahminlere göre her ay bir milyardan fazla kişi arama aracını kullanıyor.

Google, ekstra depolama alanı ve Gmail ve Docs’ta yeni Gemini AI asistanına erişim sağlayan “AI Premium” hizmeti gibi bazı özellikler için zaten ücret alıyor.

Ancak bu, şirketin temel ürünlerinden herhangi birinin ilk kez bir ödeme duvarının arkasına yerleştirileceği anlamına geliyor.

Financial Times, Google’daki üç kaynak tarafından teklifler hakkında bilgilendirildiğini söyledi.

“REKLAMSIZ BİR ARAMA DENEYİMİ ÜZERİNDE ÇALIŞMIYORUZ”

Mühendislerin gelişmiş yapay zeka araçlarını geliştirmek için çalıştıkları, ancak yöneticilerin bu özelliği başlatıp başlatmayacaklarına veya ne zaman başlatacaklarına henüz karar vermedikleri belirtildi.

Şirket sözcüsü şunları söyledi: “Reklamsız bir arama deneyimi üzerinde çalışmıyoruz ya da bunu düşünmüyoruz.

“Daha önce birçok kez yaptığımız gibi, Google genelinde abonelik tekliflerimizi geliştirmek için yeni premium özellikler ve hizmetler oluşturmaya devam edeceğiz.”

Bazı yorumcular Google’ı ChatGPT gibi rakiplerine ayak uydurmakta zorlanmakla suçlarken, teknoloji firmaları arasında yapay zeka ve bunun nasıl kullanılacağı konusunda yoğun bir rekabet yaşanıyor.

Geçtiğimiz ay şirketin, kullanıcılara sağlanan bilgilerle ilgili endişeler nedeniyle yapay zekalı sohbet robotu Gemini’nin bazı ülkelerde seçimlerle ilgili soruları yanıtlamasını kısıtlama kararı aldığı ortaya çıktı.

Şubat ayında Google, insanların “yanlış” tarihi tasvirlerine ilişkin şikayetler üzerine aracın görsel üretmesini de durdurdu.

KAYNAK: HABER7

habersultandagi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu