Haber

Torbalı’da patlama: ‘Depremden daha kuvvetli bir sarsıntı yaşadık’

İZMİR– İzmir’in Torbalı ilçesinde bulunan Ayrancılar Mahallesi’nde bir lokantada meydana gelen 5 kişinin hayatını kaybettiği, 57 kişinin yaralandığı patlamanın ardından bölgede incelemeler sürüyor. Olayın meydana geldiği Barış Manço Caddesi, insan ve araç girişine kapatılmış durumda. Jandarma ve jandarma komando ekiplerinin geniş güvenlik önlemi aldığı caddede, birçok işyeri de patlamanın etkisiyle kullanılamaz hale geldi. Yine cadde üzerinde bulunan birçok binanın da camlarının kırıldığı görüldü. Doğalgaz kaçak tarama ekipleri de olay yeri ve çevresinde önlem alırken, Torbalı Belediyesi ekipleri zarar gören binalarda hasar tespiti yapıyor.

2 CUMHURİYET SAVCISI GÖREVLENDİRİLDİ

Patlamaya ilişkin soruşturma başlatıldı. Olayla ilgili 2 Cumhuriyet savcısı görevlendirilirken, sanayi tüpünü değiştiren kişinin de araştırıldığı ifade edildi. Konuya ilişkin açıklama yapan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç da, “Patlamayla ilgili Torbalı Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından adli soruşturma başlatılmış olup, Torbalı Cumhuriyet Başsavcısının koordinesinde 2 Cumhuriyet savcısı görevlendirilmiştir. Soruşturma titizlikle sürdürülmektedir” dedi. Yaralıların bölge hastanelerdeki tedavileri ise sürüyor.

İŞLETME 1-2 YILDIR FAALİYETTE

Görgü tanıklarının anlatımlarına göre saat 15.00 sıralarında meydana gelen patlama büyük paniğe neden oldu. Patlamanın Ayrancılar’ın tamamında duyulduğu da ifade edilirken, söz konusu işletmenin 1-2 senedir faaliyette olduğu belirtildi. Geçtiğimiz günlerde işletmede tüp değişimi yapıldığı da mahalle sakinlerinin dile getirdiği iddialar arasında.

‘ÖLÜ SAYISININ DAHA FAZLA OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ’

Bölgede müzik aletleri satışı yapan bir esnaf, “Ben içerdeydim görmedim ancak öyle bir patlama oldu ki deprem oluyor sandık” dedi. Başka bir görgü tanığı da “Sanayi tüpünün patladığı söyleniyor. Tüpü değiştirirlerken mi patladı yoksa durup dururken mi patladı bilmiyoruz. Herhangi bir açıklama yapılmadı. Kamera kayıtlarına bakıldığında bir anda bir alev topu çıkıyor. Patlama Ayrancılar’ın tamamından duyuldu” dedi.

Patlama esnasında cadde girişinde bulunan bir kahvehanenin sahibi ise “İlk etapta ne olduğunu anlayamadık. Binaların dükkanların camları aşağı indi. Şırdancıda tüp patladığını söylediler. Depremden daha kuvvetli bir sarsıntı yaşadık. Resmen can pazarı yaşandı. Ölü sayısının daha fazla olduğunu düşünüyorum. Yerlerde insanlar, insan uzuvları vardı. Karşıdaki ayakkabıcının içinde kafası kopanlar olduğunu gördük. Patlamanın etkisiyle vücuduna camlar saplananlar da oldu” diye konuştu.

‘KOLONLARIN ZARAR GÖRÜP GÖRMEDİĞİ İNCELENİYOR’

Patlamanın yaşandığı binanın hemen yakınında bulunan Mehmet Ozan Apartmanı da zarar gören binalardan biri. Apartman sakinleri yaşanan olaya ilişkin “Kasaba Market’in hemen yanında oldu. Market de kullanılamaz hale geldi. Bir çoğumuz evdeydik. Resmen bina titredi. Can kaybı yaşamadık ancak camlar kırıldı. Bina kolonlarının zarar görüp görmediği de inceleniyor. Zarar tespiti yapılacak. Yola doğru bir alev fırladığını gördük. Ölü sayısının daha fazla olduğunu düşünüyoruz. Uzuvları kopan insanlar var. Yaralılar hastaneye kaldırıldı” ifadelerini kullandı.

haber-sur.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu