Ekonomi

TCMB’nin Liraizasyon Stratejisi kapsamındaki adımları genişliyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Liraizasyon Stratejisi kapsamındaki adımlarından biri olan Türk Lirası uzlaşmalı vadeli döviz satım ihalelerindeki yeni uygulama değişikliğini takip eden ilk iki işlem gününde bir pozisyon büyüklüğü 347 milyon dolara ulaştı.

TCMB’nin Liraizasyon Stratejisi kapsamında attığı adımlara ilişkin bilgilere göre, uygulamaların kullanımı yaygınlaşıyor.

Buna göre, Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) TCMB taraflı vadeli döviz satış pozisyonunun büyüklüğü 1 milyar 249 milyon dolara yükselirken, Türk lirasındaki yeni uygulama değişikliğini takip eden ilk iki işlem gününde – Uzlaşmalı vadeli döviz satım ihalelerinin büyüklüğü 347 milyon doları buldu. oldu.

TCMB’nin Türk lirası uzlaşmalı vadeli döviz satım ihaleleri için başlattığı yeni uygulamada, Türk lirası uzlaşmalı vadeli satış ihaleleri kotasyon yoluyla doğrudan bankalarla gerçekleştirilmektedir. Söz konusu işlemlerin vadesinde tutarlar Türk Lirası olarak netleştirilmektedir.

Liraizasyon Stratejisi kapsamında, altın hesaplarının Türk Lirası mevduat ve katılma hesaplarına dönüştürülmesi ve altın cinsinden fiziki varlıkların finansal sisteme kazandırılması (FATSİ), Döviz Korumalı Mevduat (KKM) ve Türkiye’de ikamet eden bireylerin döviz birikimlerini dövize çevirebilmesi yurtdışında ve yurtdışındaki şirketleri yerli bankalarda Türk Lirası’na çevirmektedir. YUVAM gibi uygulamalar var.

FATSİ ile bankalarda mevcut altın hesabı bulunan müşteriler, altın hesaplarını 3/6/12 ay vade seçenekleriyle Türk Lirası’na çevirebiliyor. FATSİ ile vade bitiminden önce çekilmemek kaydıyla fiziki altın çevriminde Türk Lirası bazında %4’e varan ek gelir elde edilebilmektedir.

TL mevduat ve kur korumalı katılma hesapları vade sonunda Türk lirasına mahsup edilirken, bu uygulamanın büyüklüğü 7 Nisan’da sona eren haftada 1 trilyon 701,1 milyar liradan 1 trilyon 776,8 milyar liraya yükseldi.

Öte yandan yurt dışı yerleşiklerin ve yurt dışındaki şirketlerinin yurtiçi bankalar nezdindeki döviz birikimlerini Türk Lirası’na çevirmelerini sağlayan YUVAM hesaplarına yüzde 6’ya varan ek gelir ekleniyor.

erfelekajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu