Haber

Tayvan’daki Japon iktidar partisinden “Statüko değişikliğine karşıyız” mesajı

Japonya’da iktidardaki Liberal Demokrat Parti’nin (LDP) Politika Şefi Hagiuda Koichi, Tayvan konusunda “olası bir statüko değişikliğine” karşı olduklarını söyledi.

LDP Politika Araştırma Konseyi Başkanı Hagiuda, Taipei ziyareti sırasında katıldığı forumda, Tayvan Boğazı barışının “Özgür ve Açık Hint-Pasifik” için hayati önem taşıdığını belirtti.

Boğaziçi bölgesinde artan askeri baskıya işaret eden Hagiuda, Çin’in bölgesel statükoyu zorla değiştirme girişimlerine karşı çıkacaklarını bildirdi.

Çin’in ağustos ayında Japonya’nın münhasır ekonomik bölgesine fırlattığı balistik füzeleri hatırlatan Hagiuda, “Pekin, askeri gerilimi artırabilecek hamlelerden kaçınmalı” dedi. söz konusu.

Hagiuda, ülkesinin ulusal savunma kapasitelerini güçlendirme konusundaki kararlılığını vurgulayarak, “Japonya, caydırıcılığı artırmak için saldırı yeteneklerine sahip olacak.” terimini kullandı.

Taipei ziyareti kapsamında Tayvan lideri Tsai Ing-wen ile görüşmeye gelen Hagiuda, Tokyo-Taipei işbirliğinin boğaz bölgesinin barış ve istikrarı için önemine vurgu yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu