Haber

Şişecam geçmişin notalarını geleceğin teknolojisiyle buluşturdu

ŞİŞECAM, GEÇMİŞİN NOTLARINI GELECEĞİN TEKNOLOJİSİYLE GETİRDİ

 

ŞİŞECAM, ‘BUGÜN ATATÜRK HANGİ ŞARKILARI SEVDİ’ SORUSUNA YAPAY ZEKA İLE CEVAP VERİYOR

CEVAP BULUNDU

 

Şişecam, Cumhuriyetin 100. yılında kurucusu Mustafa Kemal Atatürk için çok özel bir projeye imza attı. Şişecam, akademisyenler, yapay zeka sanatçıları ve müzik araştırmacılarının 4 ay süren yoğun çalışmasıyla hayata geçirilen ‘Atatürk’ün En Sevilen Şarkıları’ projesi kapsamında; Atatürk’ün dinlemeyi sevdiği müzikleri kaynak alarak, yapay zeka teknolojisini kullanarak bugün dinlese en çok beğeneceği müziklerin listesini oluşturdu.

 

4.11.2023 – Şişecam, müzik araştırmacısı Serhan Bali, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Say, Yaratıcı Teknoloji Uzmanı Zeynep Nal Sezer ve Yapay Zeka Sanatçısı Bager Akbay’dan oluşan özel bir proje ekibiyle çalıştı. Proje kapsamında tüm kaynaklarda Atatürk’ün en sevdiği müzik olarak bilinen eserler yapay zekayla tanıştırıldı. Ardından yapay zeka bu şarkıların nota, dizi, makam, kelime, makam, tempo ve frekans değerlerini analiz etti.

Projenin ikinci aşamasında Atatürk’ün “en sevdiği” müziklerin bulunması için binlerce yeni şarkı yapay zeka tarafından incelenerek, Atatürk’ün en sevdiği müziklere örnek olanlar listelendi.

 

Şişecam, bu projenin Türkiye Cumhuriyeti’nin istiklal ve çağdaşlaşma çabasının lideri Mustafa Kemal Atatürk’ün müzik zevkinin anlaşılmasına katkı sağladığına inanıyor ve 7’den 77’ye her yaştan insanı 55 şarkıdan oluşan çalma listesini keşfetmeye davet ediyor. onu daha iyi tanıyın. Sizi Şişecam’ın Spotify hesabına davet ediyor. Listede Türkiye’nin önde gelen sanatçılarının sürpriz müzikleri yer alıyor.

 

Atatürk’ün En Sevdiği Müzikler Listesi

Spotify

 

Atatürk’ün En Sevdiği Müzik Projesi Belgeseli

 

Youtube

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

puturge-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu