Haber

Polonya İçişleri Bakan Yardımcısı: Wagner grubunun hareketlerini yakından izliyoruz

Polonya İçişleri Bakan Yardımcısı Maciej Wasik, Rus özel güvenlik şirketi Wagner Kümesi’nin hareketlerinden haberdar olduklarını ve durumu yakından takip ettiklerini belirtti.

Polonya devlet radyosuna konuşan Wasik, Polonya güvenlik servislerinin Wagner kümesinin sürecini yakından izlediğini söyledi.

Wasik, Wagner’in Belarus’un merkezinde bir ana kampının yanı sıra eğitim için özel bir yeri olduğunu belirtti.

Wagner kümesinin Beyaz Rusya’ya “tatil” için gelmediğinin altını çizen Wasik, “Bir amaç için oradalar. Para için savaşıp öldürüyorlar” dedi. söz konusu.

Wagner grubunun hareketlerinden haberdar olduklarını ve durumu yakından takip ettiklerini vurgulayan Wasik, söz konusu grubun hafife alınmaması gerektiğine işaret etti.

Wasik, Polonya’nın Belarus sınırını tamamen kapatmayı düşündüğünü ancak Baltık müttefikleriyle daha fazla görüşme yapılması gerektiğini söyledi. sözünü kullandı.

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, 29 Temmuz’da Beyaz Rusya’daki Wagner kümesine ait paralı askerin Polonya sınırına yaklaştığını söyledi.

Morawiecki, Wagner’e ait 100’den fazla paralı askerin Litvanya ile Polonya arasında Baltık Denizi kıyısında yer alan Rusya’nın Kaliningrad bölgesine ilerlediğini belirtti.

Gelişmelere tepki olarak Polonya hükümeti, Belarus sınırına 500 polis ve askeri birlik konuşlandırarak oradaki mevcut güçlere destek verme kararı aldı.

Wagner’e ait bir misket avcı uçağı Beyaz Rusya’da konuşlanmıştı.

Rus özel güvenlik şirketi Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin, Haziran ayında silah arkadaşlarıyla birlikte Rus yönetimine karşı silahlı bir isyan başlatmıştı. Ayaklanma, Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukashenko’nun müdahalesiyle sona erdi.

Prigojin’in Belarus’a gitmesinin ardından Wagner’e ülkeye yerleşme teklifinde bulunan Lukashenko, Belarus ordusunun Wagner savaşçılarının deneyimlerinden yararlanabileceğini kaydetti.

Wagner’in kurucusu Prigojin, 19 Temmuz’da bir grup paralı askerinin Belarus topraklarına geldiğini ve Belarus ordusunu eğittiğini bildirdi.

Belarus ordusunu “dünyanın ikinci ordusu” yapmaktan söz eden Prigojin, gerekirse yanlarında olacaklarını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu