Haber

Oy nasıl geçersiz sayılır? Hangi durumlarda oy geçersiz sayılır?

Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Seçimlerinde sandık başında olacak görevliler, sandık yemini ederek göreve başladı. Parti gözlemcilerinin yanı sıra sandık başkanları ve yetkilileri sabah erken saatlerde görev yapacakları okullara geldi. Oy kullanma işlemleri devam ederken oy seçmenler tarafından nasıl geçersiz kılınır? Soru incelendi. Peki Oy nasıl geçersiz sayılır? Hangi durumlarda oy geçersiz sayılır?

OY NASIL DEĞERLENDİRİLİR?

Seçmenler, her iki oy pusulasını tek zarfa koyarak seçimini yapacak.

Oy pusulasında ‘TERCİ’ veya ‘EVET’ mührü dışında herhangi bir imza veya işaret bulunmayacak ve zarfa oy pusulalarından başka bir şey konulmayacaktır. Aksi takdirde oy geçersiz sayılacaktır.

‘EVET’ veya ‘Tercih’ mührü olmayan birden fazla ittifaka veya ittifakta olmayan parti veya adaya mühür vurulursa, oylar tekrar geçersiz sayılır.

Peyzaj kayıt cihazları veya cep telefonu, kamera gibi iletişim cihazları ile oy kullanma kabinine girilmesi yasaklanacak.

SEÇİMLER 2. TÜRDE NASIL KALIR?

Cumhurbaşkanı adayı, seçilebilmesi için geçerli oyların salt çoğunluğunu (en az yüzde 50 + 1 oy) alması gereken iki turlu bir sistemde seçilir. Hiçbir aday salt çoğunluk sağlayamazsa, birinci cinsiyette en çok oyu alan iki adayın ortasından ikinci cinsiyet yapılır ve ardından salt çoğunluğu alan aday seçilir.

alacaajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu