Ekonomi

Nvidia Ethernet Pazarında Önemli Bir Katılımcı Haline Geliyor: Rosenblatt Analizi

Geçtiğimiz ay Rosenblatt Securities’deki piyasa analistleri, Nvidia’nın (NVDA (NASDAQ:NVDA)) ağ ekipmanı sağlayıcısı için Ethernet pazarında önemli bir rakip olarak ortaya çıkabileceği endişelerini dile getirerek Arista Networks (ANET) hissesi üzerindeki notlarını Sat’a düşürdü.

Arista, 2024 mali yılının ilk çeyreğine ilişkin mali raporunda, şu anda NVDA’yı Ethernet pazarında bir rakip olarak görmediğini belirtti.

Bununla birlikte, Rosenblatt analistleri bu görüşe katılmıyor ve yapay zeka işlemcileriyle tanınan şirketin, 2025’in ilk çeyreğindeki kazanç tartışması sırasında yapılan açıklamaların da gösterdiği gibi, kendisini Ethernet pazarında önemli bir oyuncu olarak konumlandırdığını belirtiyor.

“Nvidia, Spectrum X Ethernet Networking ürünlerini 2025’in ilk çeyreğinde teslim etmeye başladı. Bu teknoloji yapay zeka uygulamaları için özel olarak tasarlandı ve Infiniband’a benzer şekilde, ağı yapay zeka işleme çerçevesinin temel bir bileşeni olarak entegre etmek için tasarlandı” dedi.

“Bu yaklaşım geleneksel ağ taleplerinden bir sapmadır ve Nvidia’ya ANET ve Cisco gibi Ethernet ağına odaklanan şirketlere karşı bir performans avantajı ve rekabet üstünlüğü sağlayabilir” diye devam ettiler.

Analistler ayrıca, Nvidia’nın yapay zeka görevleri için veri merkezi operasyonlarını geliştirmek üzere tasarlanan gelişmiş ağ platformu Spectrum-X’in, 100.000 GPU’dan oluşan bir küme de dahil olmak üzere çeşitli müşterilerle artan bir şekilde benimsendiğini belirtti.

Aracı kurum, bu ürün grubunun önümüzdeki yıl içinde milyarlarca dolarlık satış yapacağını öngörüyor.

Analistler, “ANET henüz Nvidia’yı bir rakip olarak kabul etmese de, Nvidia’nın kesinlikle ANET’i hedeflediğine inanıyoruz” yorumunda bulundu.

“Nvidia’nın yapay zeka sektöründeki hızlı büyümesi göz önüne alındığında, iki ila üç yıl içinde ANET’in Ethernet pazarındaki varlığına eşit olması veya onu geçmesi akla yatkındır. ANET’in hisselerinin yapay zeka şirketleriyle ilişkili olanlardan ziyade geçmiş kazanç katsayılarına göre değerlenmesi gerektiğini öneriyoruz.”

Bu makale AI yardımı ile üretilmiş ve çevrilmiştir ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için Hüküm ve Koşullarımıza bakınız.

ceylanpinar-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu