Ekonomi

Nikola hisseleri 1. çeyrek gelirinin beklentileri karşılayamaması nedeniyle düştü

PHOENIX – Sıfır emisyonlu araçlarda öncü olan Nikola Corporation (NASDAQ:NKLA) bugün ilk çeyrek mali sonuçlarını açıkladı ve hisse başına düzeltilmiş kazanç (EPS) için analist beklentilerini aştı ancak gelir konusunda yetersiz kaldı.

Şirket, -$0,09’luk 1. Çeyrek düzeltilmiş EPS açıkladı ve -$0,10’luk konsensüs tahminini mütevazı bir şekilde aştı. Bununla birlikte, çeyrek geliri 7,49 milyon $ olarak gerçekleşti ve analistlerin 14,96 milyon $’lık tahmininin önemli ölçüde altında kaldı.

Hisseler Salı günü piyasa öncesi işlemlerde %0,7 düştü.

Başkan ve CEO Steve Girsky, şirketin uygulamaya odaklanmasıyla ilgili yorumda bulunarak ilk çeyrekte 40 hidrojen yakıt hücreli elektrikli kamyonun (FCEV) teslim edildiğini ve bu rakamın tahmin aralığının üst sınırını aştığını vurguladı. Bu başarı, Nikola’nın FCEV’leri için seri üretimin ikinci çeyreğine işaret ediyor ve programın bugüne kadarki toplam 75 kamyonu toptan satıldı. Şirket ayrıca Kuzey Amerika’daki HYLA hidrojen modüler yakıt ikmal istasyonlarının, Ontario’da, Long Beach Limanı yakınında, Kaliforniya’da ve Alberta, Kanada’daki ilk istasyon da dahil olmak üzere genişletildiğini belirtti.

Gelir eksikliğine rağmen, Nikola’nın Sınıf 8 FCEV pazarında devam eden hakimiyeti, HVIP kuponlarının %99’luk pazar payı ve 2023’ten Mart 2024’e kadar talep edilen 367 kupondan 362’sinin kullanılmamış olmasıyla açıkça görülmektedir. Şirket ayrıca ilk çeyrekte iyileştirilmiş bir bataryalı-elektrikli aracın (BEV) bir müşteriye ilk teslimatını tamamladı ve bu birimlerin iyileştirilmesini 2024 sonuna kadar tamamlamayı bekliyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

sancaktepeajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu