İş

New York borsası yüksek açıldı

Açılışta Dow Jones endeksi 100 puanın üzerinde yükselerek yüzde 0,43 artışla 32.939,85 puan oldu. S&P 500 endeksi yüzde 0,14 artışla 3.997,65 puana, Nasdaq endeksi yüzde 0,02 artışla 11.578,31 puana yükseldi.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para politikasının seyri açısından önemli olan ABD’de yarın açıklanacak olan istihdam raporu öncesi borsalarda olumlu bir seyir gözlendi.

Ülkede bugün açıklanan verilere göre işsizlik maaşı başvuruları beklenenden fazla arttı. 4 Mart tarihinde sona eren haftada ABD’de işsizlik maaşına başvuranların sayısı bir önceki haftaya göre 21 bin artarak 211 bin ile Aralık 2022’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Verilerin analiz edileceğini söyledi.

Analistler, haftalık işsizlik başvurularındaki beklenenden yüksek artışın, sıkı işgücü piyasasının daha agresif oran artışlarına yol açabileceğine dair iş raporu öncesinde endişeleri hafiflettiğini söyledi.

Fed Başkanı Jerome Powell, dün ABD Kongresi’nde yaptığı açıklamalarda, Banka’nın 21-22 Mart tarihlerinde gerçekleştireceği toplantıya ilişkin herhangi bir karar almadıklarını, açıklanacak bilgilerin inceleneceğini söyledi.

Mart ayı toplantısına yaklaşımı sorulduğunda Powell, JOLTS iş ilanlarının sayısı, Cuma günü açıklanacak istihdam raporu ve önümüzdeki hafta açıklanacak Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) ve Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) bilgilerinin vurgulandığını vurguladı. değerlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu