Haber

Marmara Belediye Birliği Meclis Toplantısı’nda Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel Encümen Üyesi Seçildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde yapılan Marmara Belediye Birliği Meclis Toplantısı’nın 2024 yılı olağan birinci toplantısında, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel encümen üyesi olarak seçildi. Başkan Yüksel konuşmasında, “Kartal Belediyesi olarak biz de bu platforma katkılar verdik ve vermeye devam edeceğiz. Özellikle sokak hayvanları, sıfır atık ve kentsel dönüşüm konularına yönelik ortak proje ve çözümler üretmek için çalışacağız.” dedi.

Marmara Belediyeler Birliği’nin, 2024 Yerel Seçimleri sonrasında 8 Mayıs 2024’te İstanbul’da düzenlediği 2024 Yılı 1. Olağan Meclis Toplantısı’nda meclis üyelerinin oylarıyla başkanlık görevine Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey seçildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ev sahipliği yaptığı toplantıya; Marmara Bölgesi’ndeki büyükşehir belediye başkanları, il belediye başkanları, ilçe belediye başkanları, belde belediye başkanları ve meclis üyeleri katıldı. Divan Başkanlığına Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün’ün seçildiği toplantıda, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey oy birliğiyle Marmara Belediye Birliği Başkanı olarak seçildi. Meclis’te ayrıca Birinci Başkanvekilliğine Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, İkinci Başkanvekilliğine Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir oybirliğiyle seçildi.

Encümen üyelikleri için yapılan seçimde, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Candan Yüceer, Bilecik Belediye Başkanı Melek Mızrak Subaşı, Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz ve Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli MBB Encümen Üyesi olarak seçildi.

“Marmara Belediyeler Birliği’nin oluşturduğu çatıyı önemsiyorum”

Başkanlık seçimi öncesinde ev sahibi sıfatıyla konuşma yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Büyük emeklerle oluşturulan Marmara Belediyeler Birliği’ni önemsediğini ifade etti. Marmara Bölgesi’nin Türkiye’nin 9’da birinden bile küçük olduğunu ancak Türkiye’de yaşayan her 3 vatandaştan birinin Marmara Bölgesi’nde yaşadığını dile getiren İmamoğlu, “Bunun sorumluğu olduğu kadar sorunları da var. Sorunların çözümü de bireysel marifetle ya da bir ilçenin, şehrin marifetiyle mümkün değildir. Bu manada Marmara Belediyeler Birliği’nin oluşturduğu çatıyı önemsiyorum. Buradaki çalışmalar çok kıymetli. Bu zamana kadar emek harcayan herkese teşekkür ediyorum. Yeni dönem için ortak bir şekilde aday gösterilen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’e de başarılar diliyorum” dedi.

“Kartal Belediyesi olarak platforma katkılar verdik ve vermeye devam edeceğiz”

Marmara Belediyeler Birliği’nin kentlere olan katkısına değinen Başkan Gökhan Yüksel ise, “Merhum belediye başkanımız Mehmet Ali Büklü’nün de bir zamanlar başkanlığını yaptığı Marmara Belediyeler Birliği, kentlerimizin çeşitli sorunlara ortak çözümler üretmek adına önemli bir platformdur. Kartal Belediyesi olarak biz de bu platforma katkılar verdik ve vermeye devam edeceğiz. Özellikle sokak hayvanları, sıfır atık ve kentsel dönüşüm konularına yönelik ortak proje ve çözümler üretmek için çalışacağız.” ifadelerini kullandı.

Marmara Belediyeler Birliği, Marmara Bölgesi’nde bulunan 6’sı büyükşehir olmak üzere 11 ilde faaliyet gösteriyor. 1975 yılından bu yana belediyelerin ortak sorunlarına çözümler geliştiren Marmara Belediyeler Birliği, çevre bilinci, sürdürülebilir şehircilik, göç, sosyal uyum, eğitim ve bilimsel çalışmaların desteklenmesi gibi birçok konu başlığında çalışmalar yapıyor. – İSTANBUL

haber-akcakent.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu