Haber

İstanbul’da kilisede ayin sırasında silahlı saldırı! Açıklamalar ardı ardına

Sarıyer Santa Maria Kilisesi’nde pazar günü ayin sırasında iki saldırgan ateş açtı. Olayda 1 kişi hayatını kaybetti.

Edinilen bilgiye göre olay, Sarıyer’deki Santa Maria İtalyan Kilisesi’nde meydana geldi. Pazar günü ayin sırasında iki maskeli adam kilisenin avlusunda ateş açtı. Kurşunlara hedef olan 1 kişi ise yaralandı. Olay sırasında kilisede büyük panik yaşandı. Bölgeye çok sayıda polis ve sağlık ekibi sevk edildi. Saldırganlar yaya olarak olay yerinden kaçtı.

FAÇAN SALDIRGANLARIN YAKALANMASI İÇİN ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Yaralı, kaldırıldığı hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Kilise çevresinde geniş bir güvenlik koridoru oluşturan polis ekipleri, olayla ilgili soruşturma başlattı. Kaçan saldırganların yakalanması için çalışmalar sürüyor.

CEVDET YILMAZ: BÜYÜK ÇAPLI BİR OPERASYON YAPILIYOR

Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, İstanbul’un Sarıyer ilçesindeki Santa Maria Kilisesi’nde ayin sırasında bir kişiye yönelik silahlı saldırıyı kınadığını, olaya ışık tutmak için geniş çaplı soruşturmanın yürütüldüğünü belirtti.

Yılmaz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “İstanbul Sarıyer’deki Santa Maria Kilisesi’nde ayin sırasında bir kişiye düzenlenen silahlı saldırıyı en güçlü ifadelerle kınıyor, hayatını kaybeden kişinin ailesine başsağlığı diliyoruz. Güvenlik güçlerimiz olayın aydınlatılması ve faillerin adalet önünde hesap vermesi için geniş çaplı bir soruşturma yürütüyor.” yürütüyor.” sözlerini kullandı.

BAKAN YERLİKAYA: ŞİDDETLİ SALDIRIYI KINIYORUZ

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya saldırıyla ilgili açıklama yaptı.

Yerlikaya’nın açıklamasında, “Bugün saat 11.40 sıralarında Sarıyer Büyükdere Mahallesi’ndeki Santa Maria Kilisesi’nde ayin sırasında CT maskeli 2 kişinin silahlı saldırısına uğradı ve maalesef hayatını kaybetti. Konuyla ilgili geniş çaplı soruşturma ve şüphelinin yakalanmasına çalışılıyor. “Bu alçak saldırıyı şiddetle kınıyoruz.”İfadelerini kullandı.

BAKAN TUNC’TAN AÇIKLAMA!

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Santa Maria Kilisesi’ndeki saldırıyla ilgili, “İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatılmış olup, olayın aydınlatılması için bir başsavcı yardımcısı ile iki cumhuriyet savcısı görevlendirilmiştir.”söz konusu.

Bakan Tunç, Santa Maria Kilisesi’ndeki saldırıya ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Tunç yaptığı açıklamada saldırıyı şiddetle kınadığını belirtti. “İstanbul Sarıyer’deki Santa Maria Kilisesi’nde ayin sırasında maskeli iki kişi tarafından gerçekleştirilen silahlı saldırıyı şiddetle kınıyorum. Bir kişinin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatıldı. Olayın aydınlatılması için bir başsavcı yardımcısı ve iki cumhuriyet savcısı görevlendirildi. Saldırıyı gerçekleştiren şüphelilerin kimlikleri belirlendi. “Kimliğinin tespit edilmesi ve yakalanması için çalışmalar sürüyor. Soruşturma çok kapsamlı ve titiz bir şekilde yürütülüyor.”dedi.

VALİ GÜL’DEN AÇIKLAMA!

İstanbul Valisi Davut Gül, Sarıyer’deki kiliseye düzenlenen silahlı saldırıya ilişkin, “Saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Bir vatandaşımız hayatını kaybetti. 2 maskeli kişi saldırdı. Polis çalışmalarımız devam ediyor.”söz konusu.

İstanbul Valisi Davut Gül, silahlı saldırının gerçekleştiği Sarıyer’deki Santa Maria Kilisesi’ne gelerek, soruşturma kapsamında yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Vali Gül, şunları söyledi: “Saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Bir vatandaşımız hayatını kaybetti. Maskeli iki kişi saldırdı. Polis ve savcılığımızın soruşturması sürüyor. Yaralanan yok. Bir kişi saldırıya uğradı, bir kişi hayatını kaybetti. Bildiğimiz ve gördüğümüz şu ki içeri girmişler. İçerideki bir kişiye saldırdı.” “Bulundu. Polisimiz bu konu üzerinde çalışıyor. Hepimize başsağlığı diliyorum.”dedi.

Vali Gül, saldırganların en kısa sürede yakalanıp adalete teslim edileceğini vurguladı.

AK PARTİ’DEN İLK AÇIKLAMA: KINIYORUZ

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “İstanbul Sarıyer’deki Santa Maria Kilisesi’nde ayin sırasında bir vatandaşımıza düzenlenen silahlı saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Güvenlik güçlerimiz olayla ilgili geniş çaplı soruşturma yürütüyor. Vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğini tehdit edenler asla amaçlarına ulaşamayacaktır.” söz konusu.

MURAT KURUM: HEDEFİNE ASLA ULAŞAMAZ

Cumhur İttifakı’nın İstanbul Büyükşehir Belediye adayı Murat Kurum, saldırıya ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Organizasyon, “Sarıyer Büyükdere Mahallesi Santa Maria İtalyan Kilisesi’nde ayin sırasında gerçekleştirilen saldırıyı şiddetle kınıyorum. Papaz Anton Bulai’yi arayarak başsağlığı dileklerimi ilettim. “Asırlardır süregelen kardeşlik hukukumuzu ve kardeşlik irademizi hedef alan bu alçak saldırılar, birlikte yaşarlarsa hedeflerine asla ulaşamazlar.”İfadelerini kullandı.

KAYNAK: HABER7, ACENTELER

caybasi-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu