Haber

İletişim Başkanlığı depremle ilgili Dezenformasyon Bülteni yayınladı

Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Başkanlığı Dezenformasyon Çaba Merkezi tarafından Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerle ilgili 22-23 Şubat Tarihli Dezenformasyon Bülteni yayınlandı.

haftanın dezenformasyonu

Bültende, “Hatay’daki depremin ardından 112 Acil çöktü”, “TOKİ’nin 250 bin yeni Sosyal Konut Projesi’ne 8 bin kişi başvurdu”Ve “Depreme karşı hassas olduğu tespit edilen Korkmaz Yiğit Anadolu Lisesi’nin ‘yeniden yapım’ başvurusu reddedildi”argümanlar yer aldı.

‘Tebligatlar ilgili kurumlara iletildi’

Bazı sosyal medya hesaplarında, “Hatay’daki depremin ardından 112 Acil çöktü”İddianın doğru olmadığı aktarılan açıklamada, Hatay 112 Acil Çağrı Merkezi personelinin deprem anından saat 10:00’a kadar 1891 acil çağrılarına cevap verdiği, kuyrukta kapalı olan 1702 acil çağrılarına da geri dönüldüğü belirtildi. ve bildirimler ilgili kurumlara iletilmiştir.

“Ulaşılamayan rastgele bir zaman aralığı yoktu”

Acil çağrı yoğunluğunun artması nedeniyle saat 10.00’dan sonra sırasıyla Samsun, Ordu ve İstanbul 112 Acil Çağrı Merkezlerinden destek alındığı belirtilirken, rastgele bir zaman diliminin olmadığı kaydedildi. acil aramaların karşılanamadığı ve ulaşılamayan zamanın olmadığı.

“5 milyon 135 bin 324 başvuru geçerli sayıldı”

Bir televizyon programında, “TOKİ 250 Bin Yeni Sosyal Konut Projesi’ne 8 bin başvuru yapıldı, çoğu geri çekildi”İddianın gerçeği yansıtmadığı belirtilen açıklamada, “İlk Evim Projesi kapsamında yapılacak 250 bin konut için 1,5 ayda e-Devlet ve bankalar aracılığıyla 8 milyon vatandaş başvurdu. Başvuru tarihi sonuna kadar yapılan başvurulardan 5 milyon 135 bin 324’ü geçerli sayıldı.” .”terimi yer aldı.

17 tanesinin güçlendirilmesine karar verildi.

“Depreme karşı hassas olduğu tespit edilen Korkmaz Yiğit Anadolu Lisesi’nin ‘yeniden yapım’ başvurusu reddedildi”Tartışmanın da gerçek dışı olduğu bültende, 18 Şubat’ta riskli olduğu belirlenen 93 okuldan 76’sının İstanbul Valiliği tarafından yıkılarak yeniden yapılmasına, 17’sinin ise güçlendirilmesine karar verildiği hatırlatıldı. Kahramanmaraş merkezli sarsıntılar.

İşlem İstanbul Valiliği tarafından yürütülmektedir.

Valilik tarafından yayınlanan bu listede Korkmaz Yiğit Anadolu Lisesi’nin de yer aldığı belirtilen açıklamada, kaymakamlığın okulu yıkıp yeniden yapma yetkisinin bulunmadığı hatırlatılarak, tüm sürecin yürütüldüğü hatırlatıldı. İstanbul Valiliği tarafından.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu