Haber

Hendek olaylarında zarar gören tarihi evinin taşları çalınmasın diye nöbet tutuyor.

DİYARBAKIR’ın Sur ilçesinde 2015 yılında hendek ve barikat olaylarında hasar gören Mehmet Abiş’e (62) ait tescilli tarihi konut, defineciler tarafından talan edilerek taşları çalındı. Olaylarda bitişikteki 2 evi de yıkılan Abiş, tarihi evin daha fazla zarar görmemesi için çocuklarıyla birlikte nöbet tutmaya başladı.

2015 yılında başlatılan operasyonlarda PKK’lı teröristlerin Sur ilçesinde kazdıkları hendekler ve kurdukları barikatlar nedeniyle çıkan çatışmalarda cami, kilise ve çok sayıda tarihi mekan ile 1100 konut kullanılamaz hale geldi. Binlerce insan yerinden edildi. O dönemde Sur ilçesine bağlı Hasırlı Mahallesi’nde oturan, bitişik avlulu 3 evi ve çay bahçesi bulunan Mehmet Abiş, ailesiyle birlikte yerinden edilenler arasında. 2 evi ve çay bahçesi yıkılan, tescilli tarihi evi hasar gören Mehmet Abiş, şu anda Sur ilçesine bağlı Dağkapı semtinde yaşıyor. Abiş, tapulu olduğu için tadilatını yapamadığı, taşları çalındığı ve zaman zaman defineciler tarafından talan edildiği için evinde nöbet tutmaya başladı.

Hendek olaylarından önce kimsenin kendisine zarar vermediğini, olaylardan sonra tüm servetini kaybettiğini söyleyen Abiş, “19 yıldır büyüttüğüm çay bahçemde 3 ev yaptırdım, 62 ağaç diktim. Olaylar nedeniyle dışarıda kaldık.Bombalar ve çatışmalar arasında 24 gün.Evinin taşlarının 2 yıl önce çalındığını belirten Mehmet Abiş, “Evimin taşları kamyonlarla kayboldu. Altın bahanesiyle evime zarar vermesinler, yıkmasınlar diye 2 yıldır taşlara ve evime göz kulak oluyorum. Temelden taşları kepçe ile topladık. El arabasıyla topladık bir yerlere topladık. ‘BEN KORKUYORDUM, 59 YIL BURADA YAŞAMAYACAĞIM’ Abiş, 3’ü evli 7 çocuğu ve 18 torunu olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Bu evin arkasında 2 yeni evim vardı. Birini 1994’te, diğerini 2008’de yaptım. Birini eşime yapıp tapusunu yaptırdım. O sırada evin önünde 4 kişi yanlarında oturuyorlardı. yüzler kapalı neden evimi tarıyorsunuz dedim amca kaleyi sıkıştırıyoruz dediler 2. gece tekrar sıktılar ben çıkınca duvarın arkasından biri diğerlerini çağırdı ‘Gelin, gelin bu adam korkmuyor’ dedi. Korksaydım 59 yıl burada yaşamazdım’ dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu