Ekonomi

Hasadı tamamlayan kekik üreticileri sezondan beklediklerini alamadı

Hasadı tamamlayan kekik üreticileri dönemden beklediklerini bulamadı

DENİZLİ – Dünya kekiğinin yüzde 75’ini, Türkiye kekiğinin ise yüzde 85’ini üreten Denizli’de büyük umutlarla başlayan hasat döneminde, kekik fiyatlarının düşük olması ve rekoltenin beklentilerin altında kalması nedeniyle üreticiler umduklarını bulamadı. .

Denizli’de son yıllarda tütüne alternatif olarak üretilen kekik, Türkiye ve dünyadaki kekik ihtiyacının önemli bir kısmını karşılıyor. Pamukkale ilçesine bağlı Uzunpınar Mahallesi başta olmak üzere kırsal mahallelerde on binlerce dönümlük arazide üretimi yapılmakta olup dünya kekik üretiminin yüzde 75’ini, Türkiye üretiminin ise yüzde 90’ını oluşturmaktadır. Pamukkale ilçesinin Uzunpınar Mahallesi’nde tıbbi ve aromatik bitki yetiştiren çiftçilerin tarlalarında olgunlaşan kekiğin hasadı tamamlandı. Traktörlerin arkasındaki makineyle tarlalardan toplanan kekikler, iki gün boyunca kurutma işlemi için bekletildikten sonra toplanıp harman makinesiyle dövülerek çuvallara doldurularak satışa hazırlandı. Bölge halkının en değerli gelir kaynaklarından biri olan kekik, aroması ve tadıyla alıcılara ulaştırılmak üzere depolara dolduruldu. Bölgede hasat zamanı gelen kekiğin bu yıl yağışların az olması nedeniyle rekoltesinde düşüş olduğu ancak fiyatının düşük olduğu belirtildi.

Artan üretim maliyetleri nedeniyle kekiğin satış fiyatının artması gerekirken geçen yıla göre düşük kalmasının kendilerini zor durumda bıraktığını söyleyen Uzunpınarlı kekik üreticisi Hamdi Kayhan, “İlçelerde verim düştü Bu sene yoğun yağışlardan dolayı yüzde 50. Çiftçi bu durumdan çok mağdur oldu. Kekiğimiz duruma göre yetişiyor.” “Haziran başından başlayıp ağustos sonuna kadar devam ediyor. Bazı çiftçiler zamanında yapmıyor, dolayısıyla verimsiz oluyor. Çiftçiye destek olmadığı için verim ve üretim geçen yıla göre ciddi oranda azaldı. “dedi.

“‘PA’ analizi yapmak için Denizli’den İzmir’e götürüyorlar”

‘PA’ analizinin kendileri için sorun oluşturduğunu belirten üretici Kayhan, “Kekikte ‘PA’ analizi diye bir şey var. Üreticilerimizden kekik alan tüccarlar ‘PA’ analizini yapmak için Denizli’den İzmir’e götürüyor. Daha sonra üreticimizi arayıp kekiğin test edilmesini istiyorlar.” “‘PA’ fiyatı geçerli değil, gelin alın veya gönderin, 10 bin lira nakliye ücreti karşılığında kekiğinizi göndereceğiz diyorlar. Üreticiye hiçbir belge göstermeden ‘PA’ fiyatı söyleniyor. Geçerli değil. Sonra çok düşük fiyat verip, üreticiyi o fiyata kekiği satmaya zorluyorlar” dedi. konuştu.

bolvadin-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu