Haber

Güney Kore, Fukuşima atıksu deşarjından sonra okul yemeklerinde deniz ürünleri üzerindeki radyasyon testlerini artıracak

Japonya’nın Fukushima nükleer santralinden atık suyu boşaltacağını açıklamasının ardından, komşu Güney Kore’deki okul yemeklerinde deniz kalıntıları üzerinde daha ayrıntılı radyasyon testleri yapılacak.

Yonhap’ın haberine göre atıl durumdaki santralden atık suyun deşarj edileceğinin söylenmesinin ardından Güney Kore’deki okullarda kullanılan deniz eserlerinin daha detaylı inceleneceği açıklandı.

Güney Kore Gıda ve İlaç Güvenliği Bakanlığı ve ilgili kurumlar şu anda deniz kalıntıları üzerinde radyasyon testleri yürütüyor.

Başkent Seul’deki Eğitim Müdürlüğü, öğrenciler ve veliler atık sudaki sağlıksız koşullardan endişe duyduklarından, deniz ürünlerinin okul yemekleri için test kapsamını genişletecek.

2013 yılında Fukuşima yakınlarındaki bölgelerden tüm deniz eserlerinin ithalatını yasaklayan Güney Kore, dün bu yasağın atık su deşarjından bağımsız olarak uygulanacağını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu