Ekonomi

Fransa’daki seçim belirsizliği Euro’yu zayıflattı

Fransa’da yapılan son seçimlerin ardından, yatırımcıların yasamanın tıkanmasına yol açabilecek asılı bir parlamento ihtimaliyle karşı karşıya kalmasıyla Euro hafif bir düşüş yaşadı. Para birimi Asya ticaretinde %0,2’lik bir düşüşle 1,0819$’a gerilerken, uzun vadeli Fransız tahvil vadeli işlemleri de 20 tik kaybederek %3,13’lük bir getiriye işaret etti.

Piyasa analistleri ikinci tur oylamada Marine Le Pen’in aşırı sağcı Ulusal Ralli Partisi’nin olası bir zaferini bekliyordu, ancak parti sonuçta üçüncü oldu. Buna rağmen, solun önerilerinin Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un piyasa dostu politikaları ve 2023’te GSYH’nin %110,6’sına ulaşacağı bildirilen Fransa’nın borç yönetimi üzerindeki potansiyel etkisine ilişkin endişeler devam ediyor.

Tahvil ve hisse senetlerinde nakit ticareti de dahil olmak üzere Fransız finans piyasaları Pazartesi günü Avrupa’da açılacak ve daha geniş finans piyasalarında mütevazı hareketler bekleniyor. Seçim sonuçları Fransa’nın 577 sandalyeli meclisini farklı platformlara sahip üç ana gruba böldü: sol, merkezciler ve aşırı sağ, bunların hiçbiri işbirliği geleneğine sahip değil.

Anket kuruluşları solun 184 ila 198, Macron’un merkezci ittifakının 160 ila 169, RN ve müttefiklerinin ise 135 ila 143 arasında sandalye kazanacağını tahmin ediyor. Seçim bölgelerinin tam sonuçlarının Pazartesi günü erken saatlerde açıklanması bekleniyor.

Avrupa Parlamentosu seçimlerinde RN’nin aldığı yenilginin ardından Macron’un Haziran ayında beklenmedik bir şekilde parlamento seçimlerine gidilmesi çağrısında bulunmasıyla piyasalarda bir gerileme yaşanmıştı. Yatırımcıların devlet borçları, yeni düzenlemeler ve ekonomik belirsizlik konusunda endişelenmesi nedeniyle başta banka hisseleri olmak üzere Fransız hisse senetleri zarar gördü.

Aşırı sağcı bir başbakan riski azalmış olsa da, solun memur maaş zamları ve konut sübvansiyonlarının arttırılması gibi maliyetli önerileri kamu maliyesini zorlayabilir ve Fransa’nın Avrupa ile ilişkilerini değiştirebilir.

Yatırımcılar, ülkenin borç risk priminin 2012’deki euro bölgesi krizinden bu yana en yüksek noktaya ulaştığını gördü ve bir miktar toparlanmaya rağmen dalgalı bir dönemin devam etmesi bekleniyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

bogazliyanajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu