Haber

FBI, ABD vatandaşı Filistinli gazeteci Şirin Ebu Akile cinayetini soruşturacak

ABD Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI), Amerika vatandaşı Filistinli gazeteci Şirin Ebu Akile’nin öldürülmesiyle ilgili soruşturma başlattığı bildirildi.

İsrail’in “Kanal 14” televizyonunun aktardığına göre, ABD Adalet Bakanlığı, işgal altındaki Batı Şeria’da 11 Mayıs’ta öldürülen Al Jazeera muhabiri Ebu Akile’nin vefatıyla ilgili FBI’ın soruşturma başlattığı konusunda İsrail Adalet Bakanlığı’nı bilgilendirdi.

Süreç sonunda, olaya dahil olan İsrail askerlerinin soruşturulması için ABD’nin talepte bulunabileceği belirtildi.

ABD’nin kararı, 20’den fazla ABD’li senatörün, bağımsız bir FBI soruşturması davetinde bulunan bir ortak mektup imzalamasının akabinde geldi.

Kararı memnuniyetle karşılayan ABD’li Demokrat Senatör Chris Van Hollen, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bu, Amerikan vatandaşı ve gazeteci Şirin Ebu Akile’nin vurularak öldürülmesine ait adalet ve hesap verebilirlik arayışında gecikmiş lakin gerekli ve değerli bir adımdır.” ifadelerine yer verdi.

İsrail’den ABD’nin kararına tepki

Öte yandan İsrail, ABD’nin kararına tepki gösterdi.

Savunma Bakanı Benny Gantz, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “ABD Adalet Bakanlığı’nın Şirin Ebu Akile’nin mevtini soruşturma kararı önemli bir yanılgıdır.” ifadelerini kullandı.

İsrail ordusunun, “ayrıntılarının Amerikalı yetkililerle de paylaşıldığı profesyonel ve bağımsız bir soruşturma yürüttüğünü” ileri süren Gantz, “ABD’ye, herhangi bir dış soruşturmayla iş birliği yapmayacağımızı ve İsrail’in iç işlerine rastgele bir müdahaleye müsaade vermeyeceğimizi açıkça belirttim.” değerlendirmesinde bulundu.

Şirin Ebu Akile’nin öldürülmesi

Al Jazeera televizyonunun deneyimli saha muhabiri Ebu Akile (51), 11 Mayıs’ta İsrail güçlerinin Batı Şeria’da bulunan Cenin kentindeki mülteci kampına düzenlediği baskını takip ettiği sırada, İsrail askerlerinin açtığı ateşle öldürülmüştü.

Ebu Akile’nin yanında bulunan gazeteci Ali es-Sumudi de sırtından yaralanmıştı.

Gazeteci Ebu Akile’nin, görevini yaptığı sırada ve “basın” yazılı çelik yelek giydiği halde İsrail askerleri tarafından gerçek mermiyle vurularak öldürülmesi tepkilere neden olmuştu.

Çok sayıda uluslararası kurumun soruşturma ve incelemelerinin vardığı sonuç, Ebu Akile’nin İsrail askerleri tarafından gaye alınarak öldürüldüğünü ortaya koymuştu.

Olayda sorumluluğunu tekraren inkar eden ve Filistinli silahlı kümeleri sorumlu tutan İsrail ordusu, memleketler arası yansıların akabinde, 5 Eylül’de yayınladığı nihai raporunda, Ebu Akile’nin “yanlışlıkla İsrail ordusunun ateşiyle öldürülmüş olma olasılığının yüksek olduğunu” duyurmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu