Ekonomi

EPDK, Bayi Denetim Sistemi Kararında Değişiklik Yaptı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun “Bayi Denetim Sisteminin Kurulması ve Yürütülmesi İçin Tüzel Kişilerin Yetkilendirilmesine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar” yayımlandı.

EPDK’nın konuya ilişkin Kurul kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre yetkili otomasyon firmasının hizmet vereceği dağıtıcı lisansı sahibi ile sözleşme kapsamında vereceği hizmetin şartlarını belirlemesi, sözleşmenin tek taraflı olarak feshedilmesi durumunda sözleşmenin feshinden en az üç ay önce ilgili dağıtıcıya bildirimde bulunması, fesih bildiriminin bir örneğini bildirim tarihinden itibaren beş iş günü içinde Kuruma teslim eder. sunmaktan sorumlu olacaktır.

Ayrıca, firmanın yetkilendirdiği otomasyon firması, dağıtıcı ile yaptığı sözleşmeyi Kuruma ibraz etmeden bayi kontrol sistemini kuramaz, uygulayamaz, bakım ve onarımını yapamaz.

Yetkili otomasyon firması ile dağıtıcı arasındaki sözleşme süresi üç aydan az olamaz. Yeni sözleşme yapılması veya mevcut sözleşmenin uzatılması halinde, sözleşmenin yürürlüğe girmesinden en az beş iş günü önce yetkili otomasyon firması tarafından Kuruma sunulur.

Dağıtıcı lisansı sahipleri, bayi kontrol sisteminin kurulması, uygulanması, bakım ve onarım faaliyetlerine ilişkin yükümlülüklerini, sözleşmenin yürürlüğe girmesinden en az beş iş günü önce yetkili otomasyon kuruluşu tarafından Kuruma sunulmak ve sadece en az üç aylık sözleşme kapsamında yetkili otomasyon firması aracılığıyla. onunla yapacak

Söz konusu lisans sahipleri, hizmet aldıkları yetkili otomasyon firmasının sorumlu olacağı akaryakıt bayi lisans eşleştirmesini Kurum tarafından sağlanan sistem üzerinden yapacaklardır.

Dağıtıcı lisansı sahipleri bayi kontrol sistemi kapsamında ilgili şartların yetkili otomasyon firması tarafından sağlanması için gerekli tedbirleri alacak ve sistemin kurulması, uygulanması, bakım ve onarımı için sadece bir yetkili otomasyon firmasından hizmet alacaktır. bayilerinin her akaryakıt istasyonunda bayi kontrol sistemi.

yenipazarhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu