Ekonomi

Çin’in 23 trilyonluk borç sorunu büyüyor

Bir milyona yakın nüfusa sahip bir şehir olan Hegang, mali gelirinin iki katından fazla borcuyla yaklaşık 18 ay önce adından söz ettirmeye başladı.

Çin’deki Devlet Konseyi’nin 2016’da ilçelerden eyaletlere yerel yönetimlerin borç riskleriyle nasıl başa çıkması gerektiğine ilişkin kuralları açıklamasından sonra, bir şehir yönetimi ilk kez resmi acil durum adımları atmıştı.

Hegang’ın yerel yönetim borçları konusunda buzdağının sadece görünen kısmı olduğunu söylemek mümkün ve bu sorun dünyanın ikinci büyük ekonomisi için önümüzdeki yıllarda tehdit oluşturuyor.

Goldman Sachs Group Inc., Çin’in toplam hükümet borcunun yaklaşık 23 trilyon dolar olduğunu tahmin ediyor.

Pekin’in borç üzerinde zımni bir garantisi var; Bu nedenle, Çin’de bir belediyenin temerrüde düşme şansı nispeten düşüktür.

Buradaki en büyük endişe, yerel yönetimlerin borçlarını ödemeye devam etmek için harcama kesintileri yapmak veya büyümeyi destekleyen projelerden para yönlendirmek zorunda kalacakları.

Xi, 2035 yılına kadar gelir seviyelerini ikiye katlarken zengin ve fakir arasındaki uçurumu azaltmayı hedefliyordu.

ABD’li yardım kuruluşu MacroPolo’da ekonomist olan Houze Song, “Birkaç yıl içinde birçok şehir Hegang gibi olacak” dedi. Song, Çin’in yaşlanan ve azalan nüfusunun, birçok şehrin daha hızlı ekonomik büyümeyi ve vergi gelirini sürdürecek iş gücüne sahip olmadığı anlamına geldiğini söyledi.

Song, “Gerçek şu ki, yerel bölgelerin üçte ikisinden fazlası kredi vadelerini uzatmadan borçlarını zamanında ödeyemeyecek” dedi.

tefennihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu