Haber

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: “6,5 milyon genç sandığa gittiğinde Türkiye’nin geleceğini değiştirecek”

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “6,5 milyon genç sandığa gittiğinde Türkiye’nin geleceğini değiştirecek. Bu gençler Türkiye Cumhuriyeti tarihine güzel bir demokrasi sayfası bırakacaklar” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Bursa’nın Yıldırım ilçesinde bir düğün salonunda kanaat önderleri, muhtarlar ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, Yıldırım’da CHP’nin oyunun düşük olmasının kendi kabahatleri olduğunu ifade ederek, “Yıldırım’da oyumuz düşükse bu bizim kabahatimiz. Sen gittin sofrasına oturdun, çayını içtin oy mu vermediler. Gideceksin oturacaksınız, konuşacaksınız sıkıntısını dinleyeceksiniz. Kısaca helalleşeceksiniz. Ankara’da oturduk nutuklar attık bize oy verin dedik. Biz gideceğiz meseleleri dinleyip, tahlil varsa anlattıktan sonra oy isteyeceksin, vatandaş verip vermemekte özgürdür. Evvel bir düşünmesine imkan vereceksin” dedi.

“Saraylarda oturmak üzere merakım yok”

“Benim saraylarda oturmak üzere bir merakım yoktur. Şayet saraylarda birisi oturacaksa, millet oturmalıdır. Bu coğrafyada bir çocuk aç giriyorsa yatağa, bir anne babanın evladı işsizse bu meskende huzur olmaz. Huzur olmadığı yerde, rahmet olmaz. Herkesin işi aşı olmalıdır. Bu sizlerin haklarıdır” diyerek sözlerini sürdüren Kılıçdaroğlu, “Hak talep etmeyi bilmeniz gerekiyor. Ailede çocuğu var, üniversiteyi bitiriyor. Okutmak için boğazından kısıyor. Sonra okul bitiyor, işsiz. Bu toplum bunları aşmak zorundadır. Bir arada aşmak zorundayız. Toplumun tarafını diğer yere çekiyorlar. Kimlik üzerinden siyaset yapıyorlar bu yanlıştır” şeklinde konuştu.

Bursa Yıldırım’daki bir binanın kamulaştırılması üzerine de konuşan Kılıçdaroğlu, “Hukuksal manada sizin için en yeterli avukatları bulacağım ve avukatlara para ödemeyeceksiniz. Eski bina yıkılıp yenisi elbette yapılsın. Ancak hak sahiplerine hakları teslim edilsin. Benim bütün derdim bu ülkede herkesin huzur içinde yaşamasıdır. Ben, biz daima birlikte çaba edeceğiz. Takviye verdiğiniz sürece kim haksızlığa uğradıysa ben onun yanında olduğunu sakın unutmayın. Nerede haksızlık varsa gayret edeceğiz” şeklinde konuştu.

“Ekmekle ilgili konuşma yaptı, artık hapiste”

Kılıçdaroğlu sözlerine şöyle devam etti; “Bir meskende 5-6 kişi işsizlik varsa, bir öbür kişi 5-6 yerden maaş alıyorsa, adaletsizlik olur. Oradan alıp, buraya vereceğiz. Haksız yere parayı alandan alacağız, hakkı olana teslim edeceğiz. Sizler için yapacağım. Benim bu türlü saraylarım olsun, oturayım diye merakım yok. Bu millet rahat ettiği sürece, her konutta rahmet olduğu sürece, komşuluk düzgün olduğu sürece, vatandaşların birbirine selam verdiği sürece bizler de rahat ederiz. Kutuplaştırmadan çıkmak zorundayız. Artık arbede etmekten, kısır tartışmalardan bu millet bıktı. Bunları bırakacağız, bu ülkede herkesin kazandığı özgürce hoş bir Türkiye inşa edeceğiz. 6 başkan beraberiz. Birlikte çaba edeceğiz, kazanacağız. Bizim kitabımızda kaybetmek yok. Devlette liyakati yine getireceğiz. Çürüyen yapıyı kurtaracağız. Devletin yapısı çürümeyecek. Devlet vatandaşına hizmetle vazifelidir. Devlet elinde sopası vatandaşın başına vuran değildir. Devlet vatandaşını dinlemek zorundadır. Bir şey söyledin, ‘hemen yakala at hapishaneye’. Kimse bir şey söylemeyecek mi? Sivil toplum kuruluşunun lideri kalktı ekmekle ilgili bir konuşma yaptı, artık o mahpusta. Onun hakkını kim arayacak? Bu kardeşiniz arayacak. Siyasi fikrinden ötürü mahpusa atılanlar var. İnsan kanısından ötürü mahpusa atılır mı? İnsanoğlu aklını kullananları, gerçek söyleyeni dokuz köyden kovacaklar, bu kardeşinizin kelamı var; dokuz köyden kovsalar da onuncu köye gideceğim bu millete hizmet etmek için”

“5’li çeteler benimle görüşmek için araya adam koydu”

5’li çetelerin dünyanın parasını kazandıklarını tabir eden Kılıçdaroğlu, “Sizin ödediğiniz vergileri hortumluyorlar. Çocuk doğduğu andan itibaren vergi öder. Altına bez, süt, mama alırsınız vergi ödersiniz. Elektrik düğmesine bastığınız vakit 5, musluğu açtığınız vakit 4 çeşit vergi ödersiniz. Nereye gidiyor bu vergiler? Neden bu kadar sefalet var. Neden bu ülkede anneler evlatlarının karnını doyuramıyor. O annenin çektiği acıyı sarayda yaşayanlar biliyorlar mı? Bir eli yağda muhakkak olacak eyvallah, ancak millete bak bir de. İşsizliğe, sefalete bak bakalım. Bunları unutmuş vaziyetteler. Biz bunu unutmayacağız. Huzur barış içinde bu ülkeyi ayağa kaldıracağız. Benimle görüşmek için 5’li çeteler araya adam koydular. Olur da Kılıçdaroğlu gelirse bize hesap sorar mı diye? Adalet içinde. Devlet zulüm etmez. Devlet adaletle yönetilir. Birisinin hakkı yeniyorsa oradan alacaksınız adalet içinde haksızlığa uğrayana teslim edeceksiniz. Çetelerden de hesap soracağız. 5’li çeteler, 10’lu çetelerden de hesap soracağız. Kimse endişe etmesin. Adalet için ne gerekiyorsa tamamını yapacağız” ifadelerini kullandı.

“Birileri paraları Amerika’ya gönderiyor”

Kılıçdaroğlu eleştirilerine şöyle devam etti; “Birileri buradan paraları, dolarları Amerika’ya gönderiyor. Amerika’da da öbür evladı paraları alıyor. Kendisine 35 katlı gökdelenler yapıyor. Bay Kemal bunu seyretmez. O paraların tamamını alacağım, getireceğiz ve millet için harcayacağım. O denli parayı hortumla, yurt dışına götür, kendi dünyalığını yap, bende bunu seyir mi edeceğim? O vakit adalet nerede? O vakit ben neden adalet diye bağırıyorum”

“Cumhurbaşkanı adayı Ali olur, Veli olur”

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı adayı konusuna da değinerek, “Bütün bunları yapmanın tek yolu var. 6 önder bir ortadayız. Her birimiz farklı bir partiyiz. Lakin her birimiz bu ülkede demokrasi olsun istiyoruz. Bu ülkede hoşluklar olsun istiyoruz. Görüşlerimiz farklı olabilir. Buna hürmet duyacağız. Demokrasi, adalet, hak hukuk konusunda beraberiz. Birlikte oturup karar vereceğiz. ‘Neden cumhurbaşkanı adayını belirlemiyorsunuz’ diye sorabilirsiniz. Hayır efendim, bu ülke için bir hükümet programı ortaya çıkması lazım. Bizim neleri yapacağımızı millete anlatmamız lazım. Olay bir Cumhurbaşkanı olayı değildir. Olay, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin yine ayağa kalkması olayıdır. Birlikte tekrar inşa edeceğiz. Siz iktisatta ne yapacağını anlatmazsanız, adaleti sağlayacağını söylemezseniz, teknoloji ihtilalini anlatmazsanız, o vakit neyi yapacaksınız. Aday Ali olur, Veli olur. Lakin siz memleketi nasıl ayağa kaldıracağınızı söylemeniz lazım. Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçerken yeni bir yol haritasını nasıl yapacağımızı millete anlatmamız lazım. Millet vaat ettiklerimizi bilecek. Sonra biz Cumhurbaşkanı adayı belirleriz. Kıymetli olan, var olan yapıyı değiştirmektir. Darbe hukukundan arındırmaktır. Haksızlıklara karşı durmaktır. Adaletsizliğin olduğu yerde devlet olmaz” dedi.

“Aile dayanakları sigortası 51 yıldır çıkmadı”

Aile destekleri sigortasının 51 yıldır çıkmadığını anlatan Başkan Kılıçdaroğlu, “Aile takviyeleri sigortasını getirmeyi Türkiye Cumhuriyeti Devleti 1971 yılında taahhüt etmiş. Hiçbir konut, ‘Devlet bana sahip çıkmadı’ demeyecek. Yıl 1971 – 2022, 51 yıldır bu sigorta kolu çıkmıyor. Zira yoksulluğu siyasete alet ediyorlar. Ben sana şunu vereyim, sen bana oy ver diyorlar. Türkiye’yi bu ayıptan kurtarmamız lazım. Kime oy verecekse versin. Bu vatandaş benim vatandaş, başımın üstünde yeri var. Yoksulluğu varsa bunu gidermek devletin görevidir. Sosyal devlet bunu gerektirir. Sosyal devlet 5’li çetenin yanında değil. Evladına iş bulamayan annenin yanında durana biz toplumsal devlet diyoruz” diye konuştu.

“KPSS’den sonra sözlü olmayacak”

KPSS’den alınan puanla atamaların yapılacağının altını çizen Kılıçdaroğlu, “Matematikte yedinci olan bir evladımız sözlüden elendi. Neden eleniyor? Milyonlarca kişi giriyor imtihana ve bu gencimiz yedinci oluyor ancak eleniyor. Zira dayısı yok. Zira torpili yok. Bunu kaldıracağız. KPSS girdi kaçıncı olduysa kelamlı filan yok direkt ataması yapılacak. Torpil de ortadan kalkmış olacak. Torpilin olduğu yerde hak ihlali vardır. Biz adalet, devleti yine inşası konusunda 6 önder ile anlaştık” dedi.

“Feriştahınız gelse geri adım atmam”

Mahkemelerde de adaleti sağlayacaklarını belirten Kılıçdaroğlu, “Torpili olan, istediği kararı çıkartabiliyor. Telefon ediyorlar, istediği kararı çıkartıyorlar. Benimle ilgili de çok sayıda tazminat davası açıldı. Açılmaya da devam ediyor. Sanıyorlar ki Kılıçdaroğlu geri adım atacak. Feriştahınız gelse geri adım atmam. 85 milyon ile kucaklaşacağız” tabirlerini kullandı.

“Gençler bu ülkenin önünü açacaktır”

Son olarak yeni oy kullanacaklara seslenen Kemal Kılıçdaroğlu, “Yaklaşık 6,5 milyon genç birinci defa sandığı gidip oy kullanacak. Bu gençler özgürlük istiyorlar. Gençler rahatlıkla twit atmak istiyorlar. Gençler, bu ülkenin cadde ve sokaklarında rahat gezmek istiyorlar. Bu gençler iş, çalışmak, demokrasi istiyorlar. Benim de kelamım var. Sizin hayalleriniz benim amacım olacaktır. Bütün hayallerini biz gerçekleştireceğiz. 6,5 milyon genç sandığa gittiğinde Türkiye’nin geleceğini değiştirecek. Bu gençler Türkiye Cumhuriyeti tarihine hoş bir demokrasi sayfası bırakacaklar. Otoriter bir idaresi demokratik sistemlerle biz değiştirdik diyecekler. Gençler bu ülkenin önünü açacaktır” biçiminde konuştu.

Kılıçdaroğlu, salondaki konuşmasının akabinde mahallede bir kahvehaneyi ziyaret ederek, ayak üstü sohbet etti. – BURSA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu