Ekonomi

Cevabı merak edilen Bakan Bilgin, “EYT’liler ilk maaşlarını ne zaman alacak?” sorusuna şu cevabı verdi: Hangi gün bağlanırsa o ayda alınır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, Ülke TV’de gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Bilgin, “EYT’liler ilk maaşlarını ne zaman alacak?”, “Emeklilerin bayram ikramiyeleri ne zaman ödenecek?”, “Asgari ücrette orta düzeyde bir artış olacak mı?” gibi soruları yanıtladı.

“MART AYINDA BAŞVURU SAHİBİ MAAŞINI NİSAN AYINDA ALACAKTIR”

EYT üyeleri hakkında konuşan Bakan Bilgin, “Mart ayında EYT’ye başvuran herkes maaşını Nisan’da alacak. Nisan’da maaşlarını alacaklar. Hak kaybı yok. İkincisi bu fazla mesai ile işi hızlandırıyoruz. başvuranlara Mayıs ayında ödeme yapılacak.” dedi.

“ÜCRETLERİN TAMAMINI MAYIS AYINDA ÖDEYECEĞİZ”

Bakan Bilgin sözlerine şöyle devam etti: “Bunun altını çizmeliyim, çok güzel bir çalışma. Her ay maaş alan emeklilerimizin ortalama sayısı 35 bin civarında. Şu anda ödemesi bitenlerin sayısı 250 bin. maaşlarını bağlandıkları gün alacaklar. Devletimiz bu bahsin kaynağını tahsis etti. EYT” “Emekliliği hak eden çalışanlarımız maaş ve ikramiyelerini alacak. Hepsinin maaşını mayıs ayında ödeyeceğiz. .”

“ŞEHİT, GAZİ, DUL VE YETİMLERİN MAAŞLARINI ASGARİ ÜCRETE ARTTIRDIK”

Şehit, gazi, dul ve yetimlerin maaşlarının asgari ücret düzeyine getirildiğini belirten Bakan Bilgin, “Güneydoğu’ya gittiğimizde daha çok korucu ailelerinin veya korucu derneklerinin talepleriyle karşılaştım. Dernek liderlerini biz yaptık. O aileler millet için, vatan için her şeylerini vermiş ailelerdir. Sosyal devlet tüm bunlara hassasiyetle yaklaşması gereken anlayışa sahip olmalıdır.” ifadeleri kullandı.

“ASGAM ÜCRETİ KORUMAK İÇİN YÖNETMELİĞİ TEMMUZ AYINDA YAPIYORUZ”

Asgari ücretteki ara zam ile ilgili yorum yapan Bilgin, “Asgari fiyatı düzenlerken çeşitli şartlara bakıyoruz. Birincisi enflasyon. Alım gücünün düşmesi. Enflasyondaki düşüş devam edecek mi göreceğiz ama düşer mi? Hayat pahalılığı devam ediyor, taban ücreti koruyacak düzenlemeyi de temmuz ayında yapacağız.” açıklama yaptı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu