Ekonomi

Başkan Yardımcısı Yılmaz iş dünyasıyla buluştu

Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Dolmabahçe Sarayı’nda düzenlenen “Orta Vadeli Program Çerçevesinde Türkiye ve İstanbul Ekonomik Gündemi” konulu toplantıda iş dünyası temsilcileriyle bir araya geldi.

Yılmaz, toplantı öncesi yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

Eylül ayında paylaşacağımız OVP’de özel sektörün beklentileri yansıtılacak. OVP öncesi sendikalarla da görüşmeye geleceğiz.

Türkiye ekonomisi 2022’de yüzde 5,6 büyüdü; 2023’ün ilk çeyreğinde şoka rağmen büyüme yüzde 4 oldu.

Makine teçhizat yatırımları 2023 yılının ilk çeyreğinde yüzde 8 büyüyerek kesintisiz büyüme sürecini 14. çeyreğe taşıdı.

6 aylık ihracatımız 123.4 milyar dolar seviyesinde.

İhracatımızdaki artış eğilimi AB başta olmak üzere dış pazarlarımızdaki gelişmeler nedeniyle bir miktar yavaşlamış olsa da, bu yılı geçen yıla göre daha yüksek ihracat rakamlarıyla kapatmayı hedefliyoruz.

Turizmde olumlu bir yıl daha bekliyoruz.

Yatırım, istihdam, üretim ve ihracata dayalı büyüme politikamızı destekleyen adımlarımız da devam ediyor.

Fiyat istikrarı ile birlikte makrofinansal istikrarın devamı için çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Önümüzdeki dönemde hedeflerimiz; Türkiye’nin finansal istikrarını pekiştirmek, istikrar ve inançla büyümek, istihdamı artırmak, büyümenin nimetlerini adil bir şekilde dağıtmak ve para politikasının yanı sıra maliye politikası ve yapısal reformlarla cari süreçler açığına sürdürülebilir çözümler getirmek. .

Türkiye’de yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik “doğru tanımlanmış ve sonuç odaklı” reform adımlarına devam edeceğiz.

Körfez ülkeleri açısından hem ikili ticaret hacmimizi hem de ülkemizdeki doğrudan yatırımları artıracak tarihi işbirliklerine imza atıldığını gördük.

Bu işbirliklerinin kazan-kazan temelinde devam etmesi diğer ülkelerle de olacaktır.

Orta Vadeli Program’da kamu politikalarını makro göstergelerle güncelleyecek, yapısal reformları ortaya koyacak ve bu çerçevede kaynak tahsisine yön vereceğiz.

Yeni ekonomi programımız makul bir disiplin çerçevesinde, vatandaşımızın hayatına, üretimine ve piyasalarına doğrudan olumlu yansıyacak bir yaklaşımla hazırlanmaktadır.

Orta Vadeli Program’dan en büyük beklentimiz belirsizliklerin azaltılması; Yatırımcılar ve diğer aktörler için öngörülebilirliği artırır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu